Co warto wiedzieć o blefaroplastyce?

Nie da się ukryć, że proces starzenia się pociąga za sobą wiele zmian, które zachodzą w naszym organizmie. Nasze twarze są stale wystawione na działanie czynników atmosferycznych, skóra z biegiem czasu traci swoją jędrność i elastyczność, a wszystko to ma przełożenie na jej szybkość starzenia się. Wyjątkowo szybko starzeje się skóra w okolicach oczu dlatego właśnie tak wiele osób w dzisiejszych czasach decyduje się na blefaroplastykę.

Na czym polega plastyka powiek?

Plastyka powiek górnych i/lub dolnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz części wiotczejących, które znajdują się w bezpośredniej okolicy oka. W zależności od potrzeb pacjenta blefaroplastyka może obejmować korektę opadającej powieki bądź usunięcie worków pod oczami.

Jakie są wskazania do zabiegu plastyki powiek?

Plastyka powiek górnych i dolnych jest idealnym rozwiązaniem dla osób z opadającą powieką, obecnością przepuklin tłuszczowych lub połączenia wymienionych wad. Korekta powiek może być rozszerzona o tak zwaną kantopeksję, która polega na napięciu skóry zewnętrznego kąta oka. Efektem zabiegu jest zmniejszenie ilości wiotkiej skóry na powiekach, poprawa pola widzenia, młodszy wygląd, lepszy dostęp do powieki np. podczas wykonywania makijażu.

Jak przebiega operacja plastyki powiek?

Plastykę powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg trwa zazwyczaj od 60 minut do 90 minut. Nacięcia korekcyjne przywracające estetykę wyglądu górnych lub dolnych powiek ukrywa się w naturalnym załamaniu powieki. Chirurg rysuje na powiece linie, po których będzie prowadził cięcia zabiegowe. Pierwsza linia rysowana jest w miejscu, gdzie linia powieki naturalnie załamuje się. Kolejno lekarz chwyta pęsetą nadmiar skóry i rysuje drugą linię. Ważne jest, aby rysunek był wykonany perfekcyjnie, co pomoże chirurgowi usunąć dokładny nadmiar skóry, zapewniając jednocześnie swobodę ruchów powiek. Kolejnym etapem zabiegu jest usuwanie nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Następnie lekarz zakłada na powiece szew ciągły, polegający na zszyciu jedną nicią chirurgiczną całej powieki. Nie ma konieczności pozostawania w klinice na noc, a po operacji pacjent udaje się do domu.

Jakie są zalecenia po zabiegu plastyki powiek ?

Po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny. Już po około tygodniu usuwane są szwy. Do czasu zdjęcia szwów na ranę zakładane są również często małe plastry zapobiegające rozejściu się rany. Należy również pamiętać, aby zgłosić się na obowiązkową wizytę kontrolną i używać kropli nawilżających do oczu z kwasem hialuronowym.

Po jakim czasie widoczne są efekty ?

Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu lecz ostateczne widoczne są po około 3 miesiącach. Efekty utrzymują się zazwyczaj wiele lat należy natomiast pamiętać, że zabieg ten nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry.