Przeszczepy włosów z roku na rok zyskują na popularności, choć statystyki pokazują, że z tego typu zabiegów korzystają przede wszystkim panowie. Łysienie androgenowe, które cechuje się stopniową przemianą zwykłych włosów w meszek, jest jednym z najczęściej występujących kompleksów u mężczyzn. Co jest przyczyną łysienia u pań? Między innymi stres, zmiany hormonalne i choroby tarczycy. Czy transplantacja włosów u kobiet charakteryzuje się równie dużą skutecznością jak u mężczyzn? Specjaliści z naszej kliniki: San-Medical uważają, że tak. To kwestia dobrze dopasowanej, indywidualnie prowadzonej terapii oraz doświadczenia lekarzy.

Przeszczep włosów u kobiet – czy warto zainwestować?

Dla wielu pań włosy są jednym z najważniejszych atrybutów kobiecości i urody. Utrzymanie ich w dobrej kondycji wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ kosmyki są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV, twarda woda, źle zbilansowana dieta czy niewłaściwa pielęgnacja. Powoduje to ich osłabienie, a czasem nawet przerzedzenie. Rozległa i widoczna łysina to dla pań ogromny problem natury estetycznej. By się go pozbyć, kobiety poddają się różnym kuracjom, czasem bardziej, czasem mniej sprawdzonym. Niestety żadne wcierki do włosów czy suplementy diety nie są w stanie odtworzyć pierwotnej ilości mieszków włosowych ani stymulować porostu nowych włosów w taki sposób, jak robi to transplantacja. Zatem, odpowiadając na pytanie, czy warto zdecydować się na przeszczep włosów kobiecych w sytuacji, gdy inne metody zawodzą, uważamy, że jak najbardziej!

Jak łysieją kobiety?

Proces utraty włosów u kobiet przebiega nieco inaczej niż u mężczyzn. Podczas gdy panowie często borykają się z rozległymi zakolami lub łysieniem całkowitym, panie najczęściej mają problem z dużym przerzedzeniem się włosów w okolicy skroni i przedziałka, które systematycznie się poszerza. Często placki gołej skóry pojawiają się także na czubku głowy. Choć utracone włosy zazwyczaj odrastają, są one znacznie cieńsze i delikatniejsze, co sprawia, że czupryna jest mniej okazała i ma mniejszą objętość, a to utrudnia wykonanie twarzowej i atrakcyjnej fryzury. Przeszczep włosów u kobiet to skuteczny sposób na przykrycie nieestetycznych przerzedzeń i odzyskanie bujnych, podatnych na stylizację kosmyków. Zagęszczenie włosów pomoże również odzyskać pewność siebie, co z pewnością przełoży się na większe powodzenie w kontaktach społecznych, w tym relacjach romantycznych i biznesowych.

Jak działa przeszczep włosów u kobiet?

Żeby dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia łysienia żeńskiego, należy dokładnie poznać jego przyczynę. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kobietom najczęściej przerzedzają się włosy w wyniku:

  • zmian hormonalnych (np. niski poziom estrogenów),
  • źle zbilansowanej diety (brak minerałów i witamin kluczowych dla zdrowia włosów, skóry i paznokci),
  • inwazyjnych i często powtarzanych zabiegów fryzjerskich (agresywne rozjaśnianie pasm, stosowanie farb z amoniakiem),
  • anemii,
  • chorób somatycznych,
  • predyspozycji genetycznych. 

W celu ustaleniu przyczyny leczenia wykonuje się badania podmiotowe i laboratoryjne, a także badanie urządzeniem Folliscope, które pozwala z dość dużą precyzją określić gęstość włosów na 1 cm2 oraz ich kondycję. Jaką metodę transplantacji włosów stosuje się najczęściej w przypadku pań?

Jest to metoda FUE, która polega na pobraniu mieszków włosowych z wybranej przez lekarza okolicy i przeszczepieniu ich w obszar biorczy. Mieszki włosowe, czyli tak zwane grafty, pobiera się przy pomocy specjalistycznego urządzenia o bardzo małej średnicy, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia skóry i powstania widocznych blizn. Podczas jednego zabiegu ekspert jest w stanie przeszczepić nawet do 3000 grafów, z których po kilkunastu tygodniach wyrosną nowe, zdrowe i mocne włosy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa dużego dyskomfortu. Okres regeneracji skóry głowy po transplantacji włosów wynosi do dwóch tygodni, ale zaraz po przeszczepie pacjentka może wrócić do codziennych aktywności. Oczywiście musi ona przestrzegać zaleceń lekarza, co gwarantuje maksymalną skuteczność zabiegu. Ile kosztuje przeszczep włosów u kobiet? Cena omawianej procedury medycznej zależy przede wszystkim od zakresu zabiegu, renomy kliniki oraz jej lokalizacji. Nie bez znaczenia są także doświadczenie oraz umiejętności operatora oraz dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego. Wszystkie to czeka na Państwa w klinice San-Medical. Serdecznie zapraszamy!

Przeszczep włosów u kobiet – przeciwwskazania

Niestety nie wszystkim paniom można pomóc przy wykorzystaniu chirurgicznych technik odtwórczych włosów. Istnieje kilka przeciwwskazań, które automatycznie uniemożliwiają pacjentce skorzystanie z tego rodzaju terapii. Jednym z najważniejszych są czynne nowotwory, które wciąż podlegają leczeniu onkologicznemu. Kolejnym – źle prowadzona, niewyrównana cukrzyca. Do innych przeciwwskazań można zaliczyć trudne do unormowania wahania hormonów, skłonność do powstawania bliznowców oraz stany zapalne skóry głowy. W przypadku wymienionych wyżej czynników transplantacja włosów najzwyczajniej w świecie pozbawiona jest sensu, ponieważ jej skuteczność będzie blokowana przez zmiany hormonalne lub chorobowe.

Przeszczep włosów u kobiet – skuteczność i możliwe efekty uboczne

Metoda FUE jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych technik transplantacji włosów, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet jest szczególnie popularna ze względu na minimalny stopień inwazyjności i niewielkie ryzyko powstawania blizn. Według badań opublikowanych w „Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery” (2018) metoda FUE osiąga wysoki wskaźnik przetrwania przeszczepionych jednostek włosowych, sięgający aż 98%. W „Dermatology and Therapy” (2019) podkreślono, że technika ta pozwala na osiągnięcie naturalnie wyglądających rezultatów. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność metody FUE zależy też od indywidualnych cech pacjenta i tego, czy po zabiegu będzie on postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zatem, czy warto zainwestować w przeszczep włosów u kobiet? Efekty często przerastają oczekiwania naszych pacjentek, a opinie o naszej klinice mówią same za siebie.

A skutki uboczne? Czego można się spodziewać? Jak każdy zabieg chirurgiczny, tak i transplantacja włosów metodą FUE, może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. Według „Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery” (2018), do najczęstszych należy krótkotrwały obrzęk, który zwykle ustępuje po kilku dniach. Może wystąpić również niewielki ból w miejscu zabiegu, który jest zazwyczaj łagodny i dobrze kontrolowany lekami przeciwbólowymi. W artykule opublikowanym w „International Journal of Women’s Dermatology” (2019) zauważono, że u pacjentów mogą pojawić się również tymczasowe zmiany w czuciu skóry głowy. Rzadziej, ale możliwe, są również infekcje czy bliznowacenie, chociaż te są minimalizowane poprzez prawidłową opiekę pooperacyjną i staranną technikę chirurgiczną.


Interesuje Cię przeszczep włosów u kobiet? Opinie naszych pacjentek pomogą Ci w podjęciu decyzji o poddaniu się temu zabiegowi. A jeśli masz pytania – jesteśmy do Twojej dyspozycji.