Kwas l-polimlekowy używany jest w medycynie estetycznej już od kilkudziesięciu lat. W tym czasie pozytywnie zweryfikowano jego działanie – zarówno w kwestii skuteczności, jak i bezpieczeństwa. Zabiegi z użyciem kwasu l-polimlekowego cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie ze względu na wyraźny i długotrwały efekt odmładzający. Czym jest ta substancja?

Pochodzenie i właściwości

Dlaczego kwas l-polimlekowy jest tak dobrze przyswajalny i tolerowany przez skórę? Główną przyczyną jest fakt, że występuje on w naszym organizmie naturalnie i jest w pełni biodegradowalny. Z powodu tych właściwości już wcześniej był stosowany w wyrobach medycznych, takich jak na przykład szwy i implanty.
Cechą, która sprawia, że jest to substancja niezwykle ceniona w medycynie estetycznej, jest jej zdolność do pobudzania organizmu do samodzielnej produkcji kolagenu, co pozwala na znaczne odmłodzenie wyglądu skóry twarzy i szyi. Jest to preparat wykorzystywany jest w kremach i suplementach, jednak zdecydowanie największą skuteczność wykazuje zabieg Sculptra, podczas którego kwas l-polimlekowy jest aplikowany za pomocą serii nakłuć. Jest to zabieg przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym, który powinien być wykonywany w trzech cyklach. Efekty są trwałe i widoczne nawet do dwóch lat.

Sculptra – dla kogo?

Specjaliści medycyny estetycznej polecają zabieg osobom, które obserwują objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, bruzdy, zwiotczenie, utrata jędrności, zapadnięte policzki czy stopniowa zmiana kształtu twarzy. Są one spowodowane właśnie zmniejszającą się wraz z wiekiem ilością fibroblastów. Już od 25 roku życia możemy zaobserwować stopniowe zmniejszanie się ilości pierwiastków, odpowiadających za młody wygląd skóry – proces ten znacznie przyspiesza w okolicach menopauzy.
Kwas L-polimlekowy zmniejsza te objawy aktywizując komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu można zaobserwować wyraźną poprawę kondycji skóry i zwiększenie jej objętości, a także wygładzenie zmarszczek. Twarz i okolice szyi wyglądają promienniej, zdrowiej i młodziej. Co bardzo ważne – osiągnięty efekt utrzymuje się długo i wygląda w pełni naturalnie.
Istnieją przeciwwskazania, takie jak ciąża, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, jednak stan zdrowia zdecydowanej większości pacjentów, pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Decydując się na zabieg w gabinetach San-Medical, możesz liczyć na fachowość i wieloletnie doświadczenie – dr Sandelewski to znany i utytułowany specjalista medycyny estetycznej.

Kwas polimlekowy w medycynie estetycznej

Kwas polimlekowy w zabiegach odmładzających jest ceniony za właściwości biokompatybilne i biodegradowalne. Jest związkiem organicznym, który naturalnie występuje w organizmach żywych jako produkt procesów metabolicznych. Struktura kwasu pozwala na stopniowe uwalnianie w tkankach, co zapewnia trwałe efekty. Kwas L polimlekowy jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez tkanki ludzkiego ciała.

Kwas polimlekowy efekty. Głównym zastosowaniem PLA jest stymulacja produkcji kolagenu. Po wprowadzeniu do skóry aktywuje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, poprawiając jędrność i elastyczność skóry. Pomaga w przypadku utraty objętości twarzy, zmarszczek oraz bruzd. Stymuluje produkcję kolagenu, prowadząc do naturalnego wzmacniania struktury skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i elastyczną. Znacząco redukuje widoczność zmarszczek i bruzd, szczególnie wokół ust, na czole i wokół oczu. Kwas L polimlekowy jest skuteczny w przywracaniu utraconej objętości, szczególnie w obszarach policzków i linii żuchwy. Daje młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Zabiegi z użyciem PLA poprawiają jakość skóry, czyniąc ją gładką i promienną. W przeciwieństwie do innych wypełniaczy, które zanikają po kilku miesiącach, efekty zabiegu utrzymują się na twarzy nawet do 2 lat. Jest to możliwe dzięki stopniowemu rozkładowi kwasu i szybszej stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

Zabieg Sculptra jest szybki i wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Użycie cienkich igieł minimalizuje odczuwanie, a sama procedura trwa nie dłużej niż 30 minut. Efekty są stopniowe, a pełne rezultaty widoczne są po kilku miesiącach od zabiegu. 

PLA: przeciwwskazania

Jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych materiałów używanych w medycynie estetycznej. Rzadko powoduje reakcje alergiczne czy powikłania. Ważne jest, aby taki zabieg był wykonywany przez doświadczonego specjalistę, dr Sandelewskiego. Zabiegi z użyciem kwasu nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji. Efekty rozwijają się stopniowo, co pozwala na naturalne odmłodzenie skóry. Kwas polimlekowy jest uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość typów skóry. Jego biokompatybilność minimalizuje także ryzyko reakcji alergicznych czy podrażnień.

Kwas polimlekowy przeciwwskazania. Mimo wielu zalet istnieją pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o zabiegu. Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lub którykolwiek ze składników towarzyszących preparatu. W takich przypadkach zabieg może prowadzić do reakcji alergicznych. Nie zaleca się stosowania zabiegu na skórze z aktywnymi stanami zapalnymi, takimi jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Ze względu na brak wystarczających badań, zabieg nie jest zalecany matkom karmiącym piersią. Pacjenci z historią tworzenia bliznowców mogą doświadczyć nieregularnych lub nadmiernych reakcji tkankowych. Osoby, po zabiegach chirurgicznych na twarz, powinny odczekać dłuższy czas przed wykonaniem zabiegu z użyciem PLA, aby uniknąć komplikacji. Leki, takie jak antykoagulanty, oraz inne zabiegi estetyczne wykonane w tym samym obszarze, mogą wpłynąć na wyniki zabiegu z kwasem. Trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i już wykonanych zabiegach.

Kwas l polimlekowy to przełom w medycynie estetycznej. Zabieg oferuje naturalnie wyglądające, długotrwałe efekty. Jego zdolność do stymulowania produkcji kolagenu czyni go optymalnym rozwiązaniem dla osób poszukujących sposobu na odmłodzenie i poprawę kondycji skóry bez potrzeby częstych zabiegów korygujących. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie odmładzania twarzy, lub interesują Cię zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, których nie trzeba natychmiast powtarzać.