Jak szybko działa botoks

Gładka, jędrna oraz pozbawiona zmarszczek skóra to marzenie wielu osób. Niestety zegar biologiczny wciąż tyka, a gdy skóra się starzeje, to wówczas stają się na niej widoczne niedoskonałości. Na szczęście dziś z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Wykonywane w poszczególnych gabinetach zabiegi pozwalają przez długi czas cieszyć się z wymarzonego wyglądu.

Czym jest botoks?

Obecnie toksyna botulinowa jest jednym z najczęściej używanych preparatów w medycynie estetycznej.

Botoks – z języka angielskiego „botox” to jad kiełbasiany, czyli substancja produkowana przez laseczkę jadu kiełbasianego. Jest to bakteria beztlenowa pochodząca z gatunku Clostridium botulinum.

Jad ten jest silną trucizną, zatem nie nadaje się on do bezpośredniego spożywania. Niemniej może on być podawany w postaci zastrzyków domięśniowych. W takiej postaci jest bezpieczny dla zdrowia, a co więcej a posiada działanie terapeutyczne.

Pierwsze zabiegi z użyciem botoksu zaczęto przeprowadzać na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Początkowo znalazł on zastosowanie neurologii i okulistyce, a obecnie jest powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Dziś toksyna botulinowa jest stosowana w celu redukcji istniejących na twarzy zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem tej substancji jest w pełni bezpieczny dla pacjenta.

Botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej przez doświadczonego lekarza jest znakomitym narzędziem nie tylko redukującym niedoskonałości estetyczne, lecz również bardzo pomocnym wleczeniu wielu schorzeń. Pośród wielu z nich można wymienić na przykład: przykurcze, nadpotliwość czy bruksizm.

Toksyna botulinowa a skuteczne usuwanie zmarszczek

Botoks pozwalana skuteczną likwidację zmarszczek mimicznych. Otóż toksyna botulinowa w miejscu wstrzyknięcia prowadzi do zablokowania przewodnictwa nerwowo -mięśniowego, a to z kolei prowadzi do rozluźnienia mięśni. Z tego też względu znalazł on powszechne zastosowanie w zabiegach likwidacji zmarszczek mimicznych, które to są powiązane z działaniem mięśni twarzy. Tego typu zmarszczki u wielu osób pojawiają się już poniżej trzydziestego roku życia. Z użyciem botoksu można skutecznie usunąć:

  • lwie zmarszczki -czyli zmarszczki pionowe występujące pomiędzy brwiami

  • zmarszczki występujące wokół oczu – czyli kurze łapki

  • zmarszczki poprzeczne czoła

  • bruzdy występujące na szyi oraz na dekolcie

Z pomocą tej substancji można także podnieść opadające kącików ust i powiek.

Jak szybko działa botoks?

Zabieg ten jest bardzo szybki oraz nie powoduje uczucia silnego bólu. Po jego wykonaniu może pojawić się niewielkie zasinienie czy obrzęk, które mijają bardzo szybko.

Toksyna botulinowa zaczyna działać dopiero po upływie paru dniach. Po wstrzyknięciu tego preparatu na pierwsze rezultaty trzeba poczekać najczęściej około 2- 4 dni. Po tym czasie można zauważyć stopniowe osłabienie mięśnia.

Z kolei w pełni zadowalające efekty są na ogół zauważalne po upływie do 1 do 2 tygodniach. Konkretne ramy czasowe kształtowania się efektów tego zabiegu są sprawą indywidualną. W dużej mierze są zależne od wieku pacjenta, stanu jego skóry oraz prowadzonego trybu życia.

Na kolejny zabieg z użyciem botoksu można zdecydować się dopiero po upływie około 6 – 7 miesięcy. Gdy pacjent nie podejmie decyzji o powtórnym wstrzyknięciu tego preparatu, to jego skóra i tak będzie w lepszym stanie, niż przed zabiegiem.