Jakie są koszty przeszczepu włosów?

Można wymienić wiele przyczyn łysienia. U mężczyzn najczęściej ma ono podłoże genetyczne (łysienie androgenowe), u kobiet powodem niekontrolowanego wypadania włosów są zwykle zaburzenia hormonalne, stres, przemęczenie oraz źle zbilansowana dieta. Przeszczep włosów to jedna z najskuteczniejszych metod zakrycia łysiny, która dla wielu osób bywa przyczyną olbrzymich kompleksów. Ile to kosztuje? Na jakie efekty może liczyć pacjent? Zapraszamy do lektury!

Koszty przeszczepu włosów – co wpływa na cenę?

Jeśli chodzi o przeszczep włosów, ceny są naprawdę różne i niezwykle trudno jest z dużą dokładnością oszacować koszt takiej usługi. Z tego powodu zawsze ustalany jest on indywidualnie. Pod uwagę trzeba wziąć bowiem kilka istotnych czynników, z czego najważniejszym jest wielkość łysiny. To ona determinuje liczbę potrzebnych implantów, a więc mieszków włosowych, które pobiera się z powierzchni dawczej (najczęściej z potylicy), a następnie umieszcza w obszarze łysiny. Zespół pobranych mieszków włosowych nazywa się graftem. Cena za graft, w zależności od kliniki, może wahać się od kilku do nawet kilkunastu złotych.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na koszt przeszczepienia włosów, jest zastosowana metoda transplantacji. O technikach wykorzystywanych przez specjalistów nieco szerzej opowiemy w kolejnym akapicie. Teraz wystarczy zasygnalizować, że zabiegi wykonane metodą FUT (Follicular Unit Transplantation) są tańsze niż te z wykorzystaniem techniki FUE (Follicular Unit Extraction). Oprócz tego, przy wycenie zabiegu, bierze się również pod uwagę renomę kliniki oraz doświadczenie zatrudnionych w niej ekspertów, a także lokalizację lecznicy. Powszechnie uważa się, że wykonanie transplantacji włosów w krajach Europy Wschodniej jest tańsze, niż skorzystanie z takiej samej usługi w jednym z rozwiniętych państw Europy Zachodniej.

Techniki przeszczepu włosów

W centrum medycznym SAN-MEDICAL stosujemy trzy techniki przeszczepiania włosów: FUE, FUT oraz BHT. Metoda FUE jest najpopularniejsza i najczęściej stosowaną techniką w chirurgii odtwórczej włosów. FUE to innowacyjna metoda przeszczepiania włosów bez użycia skalpela, a co za tym idzie – bez pozostawiania blizn. Polega ona na ręcznym pobraniu graftów przy pomocy urządzenia o bardzo małej średnicy, co znacząco minimalizuje uszkodzenia skóry. Mieszki włosowe pobiera się z potylicy lub brody, a jednorazowo specjaliści są w stanie przeszczepić nawet 10 000 włosów. Choć zabieg trwa kilka godzin, to dzięki zastosowaniu znieczulenia jest bezbolesny i nie sprawia pacjentowi dyskomfortu. Cechuje się on też dużą skutecznością. Włosy w przeszczepionym miejscu odrastają w ciągu roku i są one niewrażliwe na działanie androgenów.

Transplantacja włosów BHT polecana jest pacjentom, którzy mają problem z łysiną na głowie, mimo bujnego owłosienia ciała. Materiał do transplantacji pobiera się wówczas z klatki piersiowej, pleców, rąk albo nóg. Technika ta służy do odbudowy owłosienia głowy oraz brwi i może być stosowana zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku metody BHT trzeba liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegu, co zdarza się rzadko w przypadku dwóch pierwszych metod.

Metoda FUT z kolei polega na pobraniu paska skóry z tyłu głowy, wycięciu pojedynczych jednostek włosowych i przeszczepieniu ich w obszar łysiny. Jej największą zaletą jest stosunkowo krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość pozyskania satysfakcjonującej liczby graftów. Metoda FUT ma jednak swoje wady. Wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji oraz obecnością mało widocznej blizny.

Przeszczep włosów – zakola

Przeszczep włosów to skuteczna metoda na wypełnienie ubytków włosowych w okolicy zakoli. Zakola to problem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn, szczególnie po 30. roku życia. Przyczyną utraty włosów w tym miejscu jest genetyczna skłonność do łysienia typu męskiego. Dzięki zabiegom transplantacyjnym można odbudować naturalne owłosienie tam. gdzie wcześniej go brakowało.

Przeszczep włosów – efekty

Przeszczepianie włosów to najlepsza metoda odtwarzania naturalnej linii włosów i zapobiegania utracie włosów u osób z łysieniem. Po zabiegu można spodziewać się naturalnego i trwałego wzrostu włosów w obszarze przeszczepu. Włosy przeszczepione za pomocą metody FUE/FUT rosną w naturalnych kierunkach i kątach, dzięki czemu fryzura wygląda bez zastrzeżeń. Efekty transplantacji są długotrwałe, a przeszczepione włosy są odporne na androgeny i pozostają w nowym miejscu praktycznie do końca życia. Można je stylizować i farbować tak jak normalne włosy. Należy jednak pamiętać o tym, że przeszczepianie włosów nie daje gwarancji na zatrzymanie procesu łysienia na innych obszarach głowy, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie przyczynowe.

Doświadczenie w przeszczepie włosów

Centrum medyczne SAN-MEDICAL specjalizuje się w przeszczepianiu włosów. Przeprowadzamy takie zabiegi od 2006 roku, dbając o najwyższą jakość oferowanych przez nas usług. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym i zespołem wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie znaleźć remendium na każdy rodzaj łysienia. Doświadczenie lekarza wykonującego przeszczep włosów ma duży wpływ na powodzenie zabiegu. Bardzo ważne jest, aby wybrać medyka specjalizującego się w tej dziedzinie. Ekspert przeprowadzi dokładną kwalifikację pacjenta i zaproponuje odpowiednią dla niego metodę i plan leczenia. Doświadczony lekarz potrafi również precyzyjnie określić liczbę graftów potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu, co ma wpływ na cenę zabiegu.

Ile kosztuje przeszczepienie włosów?

Jeśli chodzi o przeszczepienie włosów, cena może oscylować w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zabieg może dotyczyć całej głowy lub jej wybranych fragmentów – np. czubka głowy, zakoli. Najczęściej decydują się na niego mężczyźni w średnim wieku, dla których nadmierna utrata włosów i związana z tym łysina, stanowią poważny problem natury estetycznej. Pacjenci wybierają przeszczep włosów z różnych powodów, w tym dla poprawy wyglądu, przywrócenia pewności siebie, zwiększenia szans na sukces w życiu zawodowym lub społecznym oraz poprawy jakości życia w ogóle.