Leczenie nadpotliwości botoksem — na czym polega?
Nadpotliwość to uporczywa przypadłość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn — mówi się, że aż 3% może mieć z nią do czynienia. Problem tyczy się nie tylko obszaru pod pachami, ale także stóp, dłoni i twarzy. Nadpotliwość najczęściej uwarunkowana jest genetycznie, toteż zwalczenie jej przy pomocy szeroko dostępnych leków lub silnych antyperspirantów może okazać się nieskuteczne. Warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązanie — leczenie nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej.
Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze objawy nadpotliwości, jak działa toksyna botulinowa oraz jak przebiega leczenie nadpotliwości botoksem.
Toksyna botulinowa — wykorzystanie i działanie
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania toksyny botulinowej jest redukcja zmarszczek. Działa ona, zmniejszając napięcia mięśni, przez co linie na czole i w okolicach ust nie mają szansy się pogłębiać.
Zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza jest w pełni bezpieczny i daje naturalny efekt. Po użyciu toksyny botulinowej następuje między innymi wygładzenie zmarszczek, czy także widoczne uniesienie brwi.
Obecnie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie tyczą się jedynie medycyny estetycznej. Wykorzystywana jest ona także w celu leczenia nadpotliwości, gdy antyperspiranty i innego rodzaju środki są nieskuteczne. Od lat ma także swoje zastosowanie przy zabiegach neurologicznych i okulistycznych. Ponadto skutecznie leczy bóle napięciowe.
Nadpotliwość — czym się charakteryzuje?
Nadpotliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu stwarza dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Obejmuje ona konkretne obszary, jednak w cięższych przypadkach może wystąpić na całym ciele. Najczęstszą przyczyną wystąpienia nadpotliwości są uwarunkowania genetyczne. Kolejne przyczyny pojawienia się nadmiernej ilości potu to silny stres, przyjmowane leki, nieodpowiednia dieta. Może ono także towarzyszyć innym chorobom, gdy zwiększa się temperatura ciała. Z nadpotliwością zmagają się często osoby chore na cukrzycę, nadczynność tarczycy bądź nowotwory układu limfatycznego.
Objawy nadpotliwości to oprócz zbyt częstego pocenia się zbyt spocone dłonie, które utrudniają utrzymanie obiektów w dłoniach. Mokre stopy, które dla wielu wiążą się z dużym dyskomfortem. Jedną z oznak jest pot widoczny na odzieży. Stale nawracające uderzenia potu są przyczyną wielu infekcji lub reakcji alergicznych. W takich przypadkach należy zastosować leczenie nadpotliwości botoxem.
Leczenie nadpotliwości botoksem — kiedy można ją wykonać?
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to zabieg ograniczający pracę gruczołów potowych. Zalecany jest wszystkim pacjentom, którzy nie mogą zwalczyć tej przypadłości za pomocą szeroko dostępnych specyfików oraz dla osób, które odczuwają duży dyskomfort związany z nadmierną ilością potu. Leczenie nadpotliwości pach botoksem i pozostałych części ciała polega na zablokowaniu nerwów pracujących z gruczołami potowymi. To w pełni bezpieczny zabieg, który nie wymaga rekonwalescencji.
Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem
Istnieje kilka przypadłości, w przypadku których leczenie nadpotliwości stóp botoksem i wielu innych obszarów jest niewskazane. Należą do nich schorzenia nerwowo mięśniowe, których powodem są uwarunkowania genetyczne. Jednym z przeciwwskazań są zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem, a także pach, stóp i rąk odradzane jest w szczególności wszystkim kobietom w ciąży i paniom karmiącym. Do zabiegu można bez problemu przystąpić po zakończeniu karmienia i po porodzie, gdy pacjentka czuje się dobrze.
Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony bez skutków ubocznych, należy wcześniej wykonać testy alergiczne. Ich celem jest wskazanie, czy substancja użyta do leczenia nadpotliwości wywoła niepożądane reakcje.
Rany i obszary zakażone na skórze są ważnym przeciwwskazaniem do wykonania leczenia nadpotliwości botoksem. Skóra w momencie przeprowadzania zabiegu musi pozostać w pełni zdrowa.
Na leczenie nadpotliwości głowy, stóp, rąk i reszty ciała nie powinny decydować się także pacjenci, u których występuje problem z krzepliwością krwi.
Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem co do możliwości wykonania zabiegu w momencie przyjmowania konkretnych leków. W większości przypadków warto odstawić wybrane preparaty na więcej niż tydzień od momentu pierwszego podania toksyny botulinowej.
Przebieg leczenia nadpotliwości botoksem — co musisz wiedzieć?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed zabiegiem, jest konsultacja z lekarzem. Celem rozmowy jest wykrycie możliwych przeciwwskazań i poinformowanie pacjenta o całym przebiegu zabiegu. Szczegółowy wywiad jest niezbędny, aby leczenie nadpotliwości stóp, pach, rak i twarzy mogło zostać przeprowadzone poprawnie.
Przystępując do samego zabiegu leczenia nadpotliwości, można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu. Jest ono rekomendowane pacjentom posiadającym wyjątkowo niski próg bólu lub wrażliwą skórę.
Zabieg rozpoczyna się wykonaniem testu Minora, który ma na celu wyznaczenie dokładnego obszaru nadpotliwości. Następnie jest on dzielony na strefy, w które kolejno wstrzykuje się toksynę botulinową. Cały zabieg w zależności od wielkości obszaru dotkniętego nadpotliwością potrwa około godziny. Pierwsze efekty będą widoczne po około 10 dniach.
Zalecenia po wykonaniu zabiegu
Mimo że leczenie nadpotliwości czoła i innych części ciała toksyną botulinową wykonany przez specjalistę jest bezpieczny, należy zastosować się do kilku zasad, dzięki którym uzyskamy jak najlepszy efekt.
Leczenie nadpotliwości nie wiąże się z odbyciem dłużej rekonwalescencji i po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności. Jedynie pacjenci uprawiający sport muszą zrezygnować z wszelkich form aktywności fizycznej, a także powstrzymać się od picia alkoholu. Należy także unikać wystawienia ciała na wysokie temperatury — zdecydowanie zrezygnuj z sauny i solarium. Jeśli wykonano leczenie nadpotliwości botoksem u rąk, zachowaj wyjątkową higienę w ich obszarze.
Skorzystaj z oferty leczenia nadpotliwości przed wyspecjalizowaną kadrę. Skontaktuj się z kliniką San Medical i w bezpieczny sposób pozbądź się nadmiernego wydzielania potu.
Przeczytaj także kiedy warto zdecydować się na zabieg toksyną botulinową