Na wypadanie włosów narzeka coraz więcej osób. Dolegliwość ta spotyka zarówno kobiety i mężczyzn, a pojawia się już nawet po 20 roku życia. Przyczyn takiego problemu oczywiście jest wiele, jednak najczęściej spotykanym źródłem jest łysienie androgenowe. Tracisz włosy właśnie z tego powodu? Podpowiemy Ci dlaczego tak się dzieje i jak możesz profesjonalnie poradzić sobie z nadmierną utratą włosów!
Łysienie androgenowe – co to jest?
Łysienie androgenowe to przypadłość, z którą ciężko walczyć na własną rękę domowymi sposobami. W tym przypadku konieczna jest współpraca ze specjalistą, ponieważ największy wpływ na łysienie androgenowe mają czynniki hormonalne. Jak sama nazwa wskazuje, za łysienie androgenowe odpowiadają androgeny, czyli męskie hormony płciowe, a konkretnie ich nadmiar. W konsekwencji prowadzi to do tego, że produkowany włos staje się cieńszy i krótszy, a w końcu wypada.
Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny
Łysienie androgenowe typu żeńskiego dotyczy około 42% kobiet. Nadmierne wydzielanie androgenów u kobiety nazywamy hiperandrogenizmem, który może być powiązany z takimi chorobami, jak zespół policystycznych jajników i nowotwory narządów płciowych. Problem ten pojawia się także z przyjmowaniem niektórych tabletek antykoncepcyjnych, w których składzie znajdziemy syntetyczny preparat progesteronowy. Hiperandrogenizm sprawia, że mieszek włosowy się zmniejsza, przez co kosmyki stają się coraz cieńsze i słabsze.
Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny
Z łysieniem androgenowym boryka się około 80% mężczyzn. Zaczyna się często po okresie dojrzewania i powoduje postępujące z wiekiem wypadanie włosów. Najczęściej wynika to z genetycznej nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT, aktywną formę testosteronu. Według badań zbyt duża ilość androgenów u Panów związana jest także z chorobą niedokrwienną serca i łagodnym rozrostem prostaty.
Inne czynniki odpowiadające za łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe bardzo często dziedziczymy w genach. Jeżeli ta dolegliwość dotyczy osób z Twojej rodziny wzrasta prawdopodobieństwo, że również Ty będziesz się z tym borykał. Innym istotnym czynnikiem jest również Twój tryb życia. Stresujące warunki bądź stosowanie szamponów i lakierów do włosów, w których składzie występują detergenty również może powodować wypadanie włosów na tle androgenowym.
Łysienie androgenowe – jak wygląda?
Wyróżniamy dwa różne sposoby pojawiania się tej przypadłości : typ męski i żeński. Łysienie u mężczyzn zaczyna się w okolicach skroni, potem tworzą się tzw. zakola, a w efekcie końcowym może dojść do całkowitego wyłysienia. U kobiet wypadanie włosów może prezentować się tak samo jak u Panów, jednak najczęściej łysienie androgenowe przybiera typ kobiecy. Kobiecy typ łysienia objawia się na początku stopniowym poszerzaniem się przedziałka. Możemy to zauważyć np. podczas rozczesywania włosów. Następnie dochodzi do utraty kosmyków w okolicach czoła.
U panów problem zaczyna pojawiać się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. U kobiet dopiero po 30., ale w największym stopniu uwidacznia się po menopauzie.
Walcz z łysieniem androgenowym!
Jeżeli wypadanie włosów spędza Ci sen z powiek i pogarsza samopoczucie spróbuj skutecznych metod na zatrzymanie tego problemu. Do takich metod zaliczamy przyjmowanie leków obniżających poziom androgenów. Leczenie łysienia androgenowego może wyglądać w postaci zabiegów trychologicznych, które są w stanie powstrzymać wypadanie włosów. Kolejnym sposobem jest także zabieg chirurgiczny w postaci przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na pobraniu mieszków z tyłu głowy, następnie przygotowane pojedyncze transplanty są wszczepiane w obszary dotknięte łysieniem. Przeszczep włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 3 d 10 godzin. Trwa to bardzo długo, ale w czasie zabiegu pacjent może słuchać muzyki bądź audiobooków, a także wyjść do toalety w czasie przewidzianych przerw.
Zapraszamy do obejrzenia filmu , w którym o przeszczepie włosów szczegółowo opowiada dr Artur Sandelewski z San medical.
Przeszczep włosów w San medical – cena
Zabieg przeszczepu włosów należy wykonać w profesjonalnej klinice. Rozpoczyna się go konsultacją, która jak podkreśla Dr Artur Sandelewski, specjalista w dziedzinie transplantacji włosów jest ważna, ponieważ umożliwia dokładną ocenę medyczną i dobór najlepszej metody przeszczepu włosów. Cena takiej konsultacji wynosi 150 złotych. Kwota samego zabiegu waha się w zależności od liczby przeszczepionych graftów od 8 do 22 tysięcy złotych. Najpopularniejszą metodą transplantacji włosów jest metoda FUE, której efekt końcowy zależy od jakości włosów i stopniu łysienia.
Więcej informacji o szczegółowym opisie i kosztach zabiegu przeszczepu włosów znajdą Państwo w naszym wcześniejszym artykule: