Stan naszych włosów jest odbiciem stanu zdrowia reszty organizmu. Jeżeli jesteśmy w dobrej kondycji to nasze włosy zwykle również będą dobrze odżywione, co wpłynie na ich grubość i intensywny wzrost. Czasami jednak zdarza się, że z niewiadomych powodów włosy tracą swój naturalny pigment, a także zaczynają nadmiernie wypadać lub się przetłuszczać. Z takimi problemami warto udać się do specjalisty od włosów i skóry głowy- trychologa. W swoim wachlarzu diagnostycznym ma możliwość przeprowadzenia szeregu badań, które pomogą zidentyfikować źródło problemu. Jednym z nich jest trichoskopia.

Jak bada się włos podczas trichoskopii?

Badanie to opiera się na wykorzystaniu zjawisku wideodermoskopii. Oglądane są wówczas w formie cyfrowej obrazy łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych. Specjalista sprawdza jednocześnie stan skóry głowy w części skroniowej, potylicznej oraz czołowej, w których wykonuje się każdorazowo około 4 zdjęć. Obraz taki obserwowany jest najczęściej w 20-krotnym, 50-krotnym oraz 70-krotnym powiększeniu. Dzięki temu trycholog przy wykorzystaniu dodatkowego oprogramowania jest w stanie min. zmierzyć grubość włosa oraz jego zdolność do wzrostu. Trichoskopia jest metodą w której nie pobiera się włosa, a co za tym idzie można ją nazwać w pełni bezinwazyjną. Badanie to wykonuje się na sucho lub z użyciem specjalnego płynu stycznego, zależnie od wstępnych badań i podejrzeń trychologa. Trichoskopia trwa średnio 25-45 minut, a jego wyniki można interpretować praktycznie prawie w czasie rzeczywistym. W przypadku, gdy diagnoza będzie niejednoznaczna specjalista może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań

Trichoskopia dla kogo?

Badanie to powinno zostać przeprowadzone u każdej osoby niezależnie do płci i wieku, u której zaobserwowano pogorszenie się kondycji skóry głowy i włosów. Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia trichoskopii są:
-nadmierne wypadanie włosów
-spowolniony wzrost włosów
-wszelkie rodzaje łysienia
-schorzenia skóry głowy(szczególnie przy identyfikacji choroby zapalnej skóry)

Jak przygotować się do badania?

Mimo, że trichoskopia jest badaniem dosyć prostym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie osoby, która będzie się mu poddawała. Na przynajmniej 14 dni przed badaniem należy zaprzestać farbowania włosów, także farbami naturalnymi. Dodatkowo przez 3 dni przed badaniem trichoskopem nie należy myć włosów. Nie zalecane jest również używanie w tym czasie stosowania środków i preparatów pielęgnacyjnych bądź służących do ułożenia stylizacji. Mogłyby one zafałszować wyniki badania.