Oleje – które należy jeść, by mieć zdrowe włosy

Olej lniany jest pozyskiwany z nasion siemienia lnianego, które pozwalają uzyskać niezwykle cenny produkt. Charakteryzuje go szerokie zastosowanie w kuchni, ale i w kosmetyce. Poznaj najważniejsze zalety oleju lnianego oraz jego właściwości.

Olej lniany – właściwości

Olej lniany to znany i ceniony od wieków produkt, jednak do tej pory głównie wykorzystywany był do przygotowywania potraw w kuchni. Niemniej w ostatnich czasach zostały również docenione właściwości oleju lnianego w kosmetologii, zarówno w kontekście dbania o skórę, jak i włosy. Dlatego też warto poznać najważniejsze cechy charakterystyczne tego produktu, jak i jego zastosowanie.

Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, a dokładniej kwasu alfa-linolenowego (ALA). Substancja ta skutecznie łagodzi stany zapalne, dlatego też zapobiega podrażnieniom oraz zaczerwienieniom pojawiającym się na skórze głowy. W czasie pielęgnacji włosów nie powinno się zapominać właśnie o skórze głowy, ponieważ to w niej znajdują się cebulki włosów.

W oleju tym zawarte są także liczne witaminy, mianowicie z grupy B. Pozytywnie wpływają one na kondycję włosów, które dzięki stosowaniu oleju lnianego stają się mocniejsze i rosną szybciej. Olej ten zawiera witaminę E będącą silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu mieszki włosowe są wzmocnione. W jego składzie można znaleźć również: witaminę A, kwasy tłuszczowe omega-6, mikroelementy i wiele więcej korzystnych składników.

Zastosowanie oleju lnianego

Olej lniany coraz częściej stosowany jest w kosmetyce, także w produktach do pielęgnacji włosów. Produkt ten można wykorzystać między innymi do olejowania włosów. To prosta i efektowna metoda, którą można wykonać w dwojaki sposób. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju na włosy, który należy zostawić na całą noc. Kilka kropel oleju najlepiej rozprowadzić przy użyciu grzebienia o szerokim rozstawie zębów. Olejem lnianym należy potraktować tylko suche włosy, które na czas snu warto zabezpieczyć specjalnym, foliowym czepkiem. Rano włosy należy umyć.

Olej lniany na włosy nakłada się także w ciągu dnia, wówczas czynność przeprowadza się na mokro. Włosy powinny być zwilżone, a nałożony olej lniany należy trzymać na głowie przez minimum pół godziny. Czas ten można wydłużyć nawet do dwóch godzin. Dla uzyskania lepszego efektu i w tym przypadku można nałożyć foliowy czepek, aby następnie okryć go ręcznikiem.

Olej lniany można także podgrzać i nałożyć na całą długość włosów oraz skórę głowy. Po dziesięciu minutach masażu, trzeba zostawić olej jeszcze przez godzinę. Następnie włosy muszą zostać umyte. Picie oleju to kolejny sposób na odżywienie włosów, jednak od wewnątrz. Metoda ta wykazuje dobroczynne oddziaływanie na kondycję włosów, a także na skórę i paznokcie.

Zalety stosowania oleju lnianego

Picie oleju lnianego, ale i stosowanie go bezpośrednio na skórę głowy oraz włosy przynosi szereg korzyści. Olej hamuje wydzielanie się sebum, nawilża i doskonale odżywia. Pozytywnie wpływa na wzrost włosów, jak i ich zdrowy wygląd. Produkt ten w kosmetyce polecany jest do pielęgnacji włosów suchych oraz puszących się. Dzięki temu stają się one gładkie i dobrze nawilżone.