Opadająca powieka to przypadłość, z którą boryka się wiele osób. Zwykle jest to problem jedynie natury estetycznej, a tylko w niektórych przypadkach utrudnia funkcjonowanie i ogranicza pole widzenia. Mimo to może wpływać na samoocenę, a tym samym nasze kontakty międzyludzkie. Na szczęście, obecnie medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów na opadające powieki. Jaki zabieg wybrać?

Opadające powieki – czyli jakie?

Opadające powieki, inaczej nazywane ptozą, można rozpoznać po tym, że górna powieka obniża się, a tym samym przysłania szparę powiekową. Dzieje się tak zwykle z powodu osłabienia włókien kolagenowych. Wbrew pozorom ptoza nie dotyka jedynie osób starszych. To też częsta przypadłość osób młodych, czasami występująca tylko na jednym oku. W takim przypadku twarz staje się asymetryczna. Może mieć ona różne przyczyny i objawy. Opadające powieki sprawiają wrażenie, że jesteśmy zmęczeni. U kobiet ptoza utrudnia także wykonywanie makijażu. Jednak dzięki wykonaniu specjalnego zabiegu można pozbyć się tego problemu i wyglądać młodziej oraz czuć się bardziej komfortowo. Jaki zabieg na opadające powieki wybrać?

Zabiegi na opadającą powiekę – rodzaje

W 80% przypadków opadanie powieki jest wrodzone, jedynie w 20% przypadków nabyte w skutek, np. używania soczewek kontaktowych czy nawyku pocierania oczu. Lekarz specjalista rozpoznaje jednak przyczynę opadania powiek i stopień jego zaawansowania oraz pomaga dobrać odpowiedni zabieg. Musi również upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Jedną z możliwych metod leczenia jest blefaroplastyka. Plastyka powiek polega na podniesieniu powieki poprzez nacięcie skóry i usunięcie jej nadmiaru oraz zszyciu rozcięcia. Nie trzeba jednak obawiać się widocznej blizny, gdyż struktura powieki sprawia, że jest ona niewidoczna. Po zabiegu chirurgicznym należy stosować się do zaleceń lekarza. Często pomaga stosowanie kropli do oczu oraz kompresów. Przez jakiś czas trzeba powstrzymać się, m.in. od malowania oczu, korzystania z sauny oraz unikać spożywania alkoholu, zbyt dużego wysiłku fizycznego i nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
W przypadku zabiegu na opadające powieki istotna jest cena. Można znaleźć zabiegi w różnym przedziale cenowym. Poza plastyką powiek, dostępny jest również:

– Termolifting jest bezinwazyjnym zabiegiem opadającej powieki. Ujędrnia nie tylko powieki, ale i całą twarz. Dzięki tworzeniu nowych struktur w skórze, poprawia napięcie i zmniejsza zmarszczki. To dobre rozwiązanie ze względu na szybkie efekty, mimo to najskuteczniejsza jest seria zabiegów wykorzystujących termolifting.
– Aptos – nici stymulują produkcję włókien kolagenowych, elastyny i cennego kwasu hialuronowego, dlatego sprawdzają się jako niwelujący opadające powieki zabieg. Jego zaletą jest natychmiastowy rezultat i długotrwały efekt, trwający nawet do dwóch lat, a także szybkie gojenie.
– Botoks – czy to dobry zabieg na opadające powieki? Nieduża dawka toksyny botulinowej jest w stanie otworzyć oko i zapobiegać skurczowi mięśnia, który sprawia, że powieka opada. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności znieczulenia, jest to prawie bezbolesne. Efekt widoczny jest jednak po ok.2 tygodniach i wystarcza na 3-6 miesięcy.

Z jakich zabiegów na opadającą powiekę warto skorzystać?

Możliwości jest wiele, dlatego warto zadać sobie pytanie: na jaki zabieg na opadające powieki się zdecydować? Plastyka powiek jest jednym z najtrwalszych zabiegów, który zapewnia widoczny efekt.
“Blefaroplastyka to aktualnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej w obrębie twarzy. Jest on poprzedzony wnikliwą oceną operatora, który dokładnie ogląda okolicę oczu i ustala zakres planowanej operacji i czynności, jakie będą kolejno podejmowane w trakcie jej przebiegu.”
Warto również zadbać o skórę w odpowiedni sposób. Kosmetyki z kwasem hialuronowym oraz kolagenem mogą okazać się bardzo skuteczne. Poleca się stosowanie przeznaczonych do delikatnej skóry oczu kremów z witaminami oraz używanie kremu z filtrem. Poza tym można wykonywać specjalne masaże lub w pewien sposób maskować problem makijażem. Te metody nie zawsze są jednak wystarczające. Lepiej więc odwiedzić lekarza i skonsultować z nim dopasowany do siebie zabieg. Klinika Chirurgii https://www.san-medical.pl/ oferuje zabieg opadające powieki oraz poprawę wyglądu skóry wokół oka.

Ile kosztuje zabieg na opadające powieki?

Zabieg na opadające powieki – cena? Zawsze należy zacząć od konsultacji i przeprowadzenia wywiadu medycznego. Konsultacja to koszt ok. 200 zł. W przypadku wykluczenia możliwych przeciwwskazań, takich jak, np. uczulenie, nadciśnienie, wady wzroku itd., można przejść do wykonania zabiegu. Plastyka powieki górnej to wydatek rzędu 5000 zł, a powieki dolnej 6500 zł. Mając opadające powieki, należy zadbać również o powiekę dolną, ponieważ opadający fałd skóry często skutkuje zmarszczkami również na skórze pod okiem. Mniejszy defekt można zniwelować liftingiem bez skalpela, jego koszt wynosi 4000 zł.

Efekty zabiegu na opadające powieki

Chcesz skorygować opadające powieki? Zabieg przyniesie następujące widoczne efekty, które pozostaną z Tobą na długi czas.
Zabieg plastyki powiek trwa jedynie godzinę do półtorej godziny, a rezultaty utrzymują się nawet kilkanaście lat. Jest to więc długotrwała inwestycja w wygląd i dobre samopoczucie. Zauważalnym efektem po zabiegu jest bardziej otwarte oko, które nie wygląda na przymrużone. Dzięki zmianie wyglądu oczu, cała twarz staje się odmłodzona. U osób, u których powieka opadała w dużym stopniu poprawia się również fizyczny komfort życia, tj. lepsze i ostrzejsze widzenie oraz zniwelowanie nawyków, takich jak podnoszenie brwi czy mimowolne garbienie, które występowało wcześniej z uwagi na przypadłość. Decydując się na zabieg, opadające powieki przestają być problemem, co może wpłynąć na wiele aspektów życia.