Długotrwałe przyjmowanie różnego rodzaju leków ma swój skutek uboczny w postaci wypadających włosów. Dla wielu niektóre specyfiki są koniecznością do załagodzenia groźnych dla życia objawów, dlatego nie można z nich zrezygnować. Skutkiem jest całkowita utrata włosów lub powstanie widocznych zakoli, co określane jest jako polekowe wypadanie włosów. Sprawdź, jakie kroki podjąć przy utracie owłosienia, które leki powodują łysienie i jak najlepiej ograniczyć wypadanie.
Czym jest polekowe wypadanie włosów?
Polekowe wypadanie włosów to skutek uboczny zażywania leków z konkretnych grup. Składniki leku wpływają destrukcyjnie na komórki macierzy mieszka włosowego, przez co z biegiem czasu pacjenci tracą coraz więcej owłosienia. Najczęściej mówi się o powstaniu zakoli, jednak najcięższe przypadku skutkują utratą wszystkich włosów – np. w przypadku chemioterapii.
Wypadanie włosów po lekach nie następuje od razu, pierwsze kosmyki wypadają po około 3 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Każdy z pacjentów, który został dotknięty tym problemem może odzyskać swoje owłosienie, jeżeli zgłosi się do lekarza z prośbą o zmianę leków lub podjęcie odpowiednich kroków medycznych. Jeżeli włosy nie odrastają, pacjenci często decydują się także na ich przeszczep.
Wypadanie włosów po lekach – po jakim czasie mija?
Polekowe wypadanie włosów a leczenie – po jakim czasie odrosną nasze włosy? Niektóre leki powodują tymczasowe osłabienie cebulek włosów, co skutkuje ich czasowym wypadaniem. W takich przypadkach, po zakończeniu przyjmowania leku, włosy zwykle odrastają w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Jednak w przypadku innych leków, takich jak chemioterapia, wypadanie włosów może być bardziej trwałe i powrót do normalnego stanu może potrwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat.
Polekowe wypadanie włosów – jak wygląda leczenie?
Wraz z przepisaniem leków mogących powodować polekowe wypadanie włosów, lekarz informuje pacjenta o możliwości utraty owłosienia. Jeśli wystąpią pierwsze objawy łysienia, pierwszym kontaktem może być lekarz, który wcześniej przepisał leki. Wskaże on kolejne etapy postępowania, skieruje na odpowiednie badania lub na miejscu wypisze receptę inne leki bądź suplementy.
Innym sposobem terapii jest skontaktowanie się z kliniką, która zajmuje się leczeniem łysienia. Metody wykorzystywane przez kliniki działają zewnętrznie na skórę, co hamuje zwiększone wypadanie włosów. Należy do nich przykładowo: zabieg trychologiczny przeciw wypadaniu włosów, mezoterapia igłowa, infuzja tlenowa bądź osocze.
U zdecydowanej większości pacjentów nie ma możliwości przerwania przyjmowania leków powodujących utratę włosów – przez to łysienie nie zostanie przerwane i może stale się pogłębiać. Być może dane specyfiki pod żadnym pozorem nie mogą zostać także zamienione na inne, ponieważ mogłyby okazać się nieskuteczne i doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Jeśli wypadających włosów nie można przywrócić przy pomocy zabiegów trychologicznych, warto skorzystać z przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów po wypadaniu polekowym jest możliwy do wykonania przy pomocy metody FUT lub BHT. Jeśli mamy do czynienia z rozległym łysieniem, jedyną opcją jest skorzystanie z metody BHT, która umożliwia przeszczepienie włosa z innego miejsca niż głowa.
Włosy z ciała są zazwyczaj bardziej trwałe niż te z głowy, co oznacza, że są mniej narażone na łysienie. Dodatkowo, w porównaniu do innych metod przeszczepu włosów, BHT jest mniej inwazyjna i wymaga krótszego czasu gojenia, co oznacza, że pacjent może szybciej powrócić do codziennych aktywności. Mniejszy ból, brak rekonwalescencji i blizn są szczególnie wskazane u pacjentów, którzy dotychczas mieli styczność w poważnymi schorzeniami.
Należy też pamiętać, że nie każda osoba może skorzystać z przeszczepu. Przeciwwskazaniem są choroby skóry głowy, problemy z krzepliwością krwi, stan pozawałowy bądź uczulenie na składniki w środkach do znieczulania.
Powód wypadania włosów podczas brania leków
Dlaczego włosy wypadają po lekach? Jednym z powodów jest wpływ leków na przyspieszenie przejścia włosa z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Ponadto uszkodzenia mogą wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem fazy wzrostu, skutecznie ją zaburzając.
Wypadanie włosów zazwyczaj ustępuje po zakończeniu przyjmowania leku, ale w niektórych przypadkach może być trwałe. W przypadku osłabionego organizmu należy odczekać kilka miesięcy aż włosy powrócą do dawnej kondycji. Jeżeli łysina utrzymuje się, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, aby znaleźć odpowiednie leczenie.
Jakie leki powodują wypadanie włosów? Polekowe wypadanie włosów najczęściej kojarzone jest z chemioterapią. To najbardziej ekstremalny przypadek, który spowodowany jest zakłóceniem podziału komórek w mieszkach włosowych. Włosy wypadają nie tylko z głowy, ponieważ ich utrata widoczna jest np. na brwiach. Jednak nawet tutaj możliwe jest odzyskanie owłosienia przy zastosowaniu odpowiednich suplementów i wsparciu lekarzy.
Interferony powodują telogenowe wypadanie włosów. To leki stosowane u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub posiadających stwardnienie rozsiane. Inne leki powodujące łysienie telogenowe to: antydepresanty, stabilizatory nastroju, leki przeciwdrgawkowe, przeciwdrgawkowe, leki zbijające wysoką gorączkę lub reumatologiczne.
Bierzesz leki antykoncepcyjne i zauważasz u siebie wypadanie włosów? Powód łysienia w tym przypadku wcale nie musi leżeć w przyjmowanych hormonach. Choć może wystąpić przypadek łysienia po antykoncepcji, jest to niezwykle rzadkie i większość kobiet nie doświadczy tego skutku ubocznego.
Jak zapobiec wypadaniu włosów po antybiotykoterapii?
Boisz się, że przy stosowaniu antybiotykoterapii dotknie Cię wypadanie włosów? Jak zapobiec temu procesowi?
Wypadanie włosów przy antybiotykoterapii jest zjawiskiem dotykającym wiele kobiet. Aby jemu zapobiec lub w jak największym stopniu ograniczyć, rozpocznij stosowanie suplementów. Dobrą praktyką jest przyjmowanie witaminy H, witamin z grupy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych równolegle z branymi antybiotykami.