Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – czy są różnice w przebiegu?

przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn

Mimo że przeszczep włosów wykonywany jest głównie u mężczyzn, zabieg daje świetne rezultaty również u kobiet. Gęste włosy są niezwykle pożądane przez Panie, dlatego w przypadku ich ubytków chętnie sięga się po tę metodę. Zabiegi medycyny estetycznej dają doskonałe rezultaty w przypadku obydwu płci. Istnieje wiele podobieństw w przypadku powodu przeszczepu włosów u kobiet i przebiegu zabiegu. Przeczytaj i poznaj różnice pomiędzy zabiegiem przeszczepu włosów u kobiet i mężczyzn, przeciwwskazania do przeszczepu oraz wiele więcej. 

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – jak często występuje konieczność wykonania u płci?

Na początek warto wspomnieć kilka danych dotyczących łysienia i jego przyczyn, które zobrazują skalę w zależności od płci. 

Łysienie u kobiet jest znacznie rzadsze niż w przypadku mężczyzn. W samej Polsce jedynie 1\4 Pań ma z nim do czynienia. Łysienie androgenowe to z kolei przypadłość wielu młodych kobiet – szacuje się, że nawet 60% kobiet może się z nim zmagać. 

Łysienie u mężczyzn może objawić się w bardzo młodym wieku. Mówi się, że problem dotyczy nawet nastolatków w okolicach 17-19 roku życia. Dane pokazują także, że łysienie dotyka zdecydowaną większość mężczyzn przekraczających wiek 50 lat — łysieje nawet 60% osób osiągających ten wiek. 

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – podstawowe różnice

Sposób łysienia, a tym samym późniejszego przeszczepiania włosów różni się w zależności od płci. Czym dokładnie różni się przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn? Różnice wynikają z miejsc na głowie, na których widoczne są ubytki. U kobiet największą starte włosów zauważa się przy linii czoła. Znacząco cofa się ona, co powoduje efekt tzw. wysokiego czoła. Dostrzegalne jest również przerzedzanie się włosów na czubku głowy lub stopniowo na powierzchni całej głowy (łysienie rozlane). Niestety w przypadku łysienia rozlanego, pacjentka nie kwalifikuje się do przeszczepu. Wynika to z faktu, że włosy pobrane z innego miejsca na głównie również będą osłabione, przez co najprawdopodobniej wkrótce także wypadną. 

Łysienie u mężczyzn objawia się charakterystycznymi zakolami — pojawiają się one tuż przy skroniach. U mężczyzn szczytowa partia głowy jest najbardziej wrażliwa na hormony androgenowe. W tych właśnie miejscach mogą ucierpieć mieszki włosowe, które nie produkują już takiej ilości włosów jak dotychczas. 

Przeszczep włosów u kobiet – przebieg zabiegu

Przeszczep włosów u kobiet przebieg zabiegu — jak wygląda i na jaki typ przeszczepu warto się zdecydować? Najpopularniejszym sposobem przeszczepu włosów u kobiet jest metoda FUE. Jeżeli do jego przeprowadzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, specjaliści zalecają właśnie tę metodę. FUE polega na pobraniu wielu jednostek włosów z obszaru dawczego znajdującego się z tyłu głowy i przeszczepienie ich w miejsce łysienia. 

Przeszczep włosów u mężczyzn przebieg zabiegu wygląda podobnie, niezależnie od metody. W ich przypadku zachodzi często potrzeba golenia wszystkich włosów, co w przypadku kobiet nie jest koniecznością. 

przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – kiedy wykonać

Ogólna odpowiedź na pytanie: przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn kiedy wykonać jest prosta — w momencie, gdy zakola i mniejsze ubytki zaczynają nam przeszkadzać, przez co wpływają na samoocenę. 

  • Wskazaniem do przeszczepu włosów jest przede wszystkim łysienie różnego typu — do rodzajów łysień zalicza się między innymi: łysienie androgenowe typu męskiego i żeńskiego, plackowate, menopauzalne, poporodowe, psychogenne lub po chemioterapii. 
  • Zabieg rekomenduje się kobietom i mężczyznom posiadającym wysokie czoło, które poprzez przeszczep optycznie zmniejsza się, obniżając linię włosów. Po osiągnięciu ostatecznego efektu pacjenci mogą bez przeszkód nosić różne rodzaje fryzur. 
  • Pacjenci po chemioterapii jak najbardziej mogą skorzystać z zabiegu, który przywróci im bujne włosy i wcześniejszy wygląd. 
  • Wiele inwazyjnych zabiegów fryzjerskich — przykładowo rozjaśnianie, stylizowanie przy użyciu wysokiej temperatury, doprowadza do niszczenia włosów. Długotrwałe poddawanie się tak intensywnej stylizacji przyczynia się do ich wypadania. Przeszczep pomoże uzupełnić braki, które w tym przypadku doskwierają najczęściej Paniom. 
  • Zła dieta i niezdrowy tryb życia ma wpływ na cały organizm – również na kondycję włosów. Długie utrzymywanie złych nawyków często skutkuje wypadaniem włosów w dużych ilościach. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie dobrych nawyków żywieniowych i w skrajnych przypadkach udanie się na przeszczep. 

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – przeciwwskazania

Podczas wykonywania przeszczepu włosów należy zachować dużą uważność. Wynika to z faktu, że przeszczep włosów jest zabiegiem, który mocno ingeruje w struktury tkanek. Dodatkowo skóra na głowie jest bardzo delikatna. Przed zabiegiem lekarz dokonuje wnikliwego wywiadu, aby zapoznać się z sytuacją każdego z przyszłych pacjentów. Istnieje wiele przeciwwskazań, z którymi każdy pacjent musi zostać zapoznany — co dyskwalifikuje do wykonania przeszczepu włosów u kobiet i mężczyzn? 

Przeszczep włosów - łysienie

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn — przeciwwskazania: 

  • Najbardziej oczywistym przeciwwskazaniem do wykonania przeszczepu włosów są choroby skóry. Zabieg może odbyć się dopiero w momencie, gdy zostaną one całkowicie zaleczone. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo braku powikłań i jak najlepszego efektu. 
  • Podczas przeszczepu spod powierzchni skóry wydobywa się krew, często w sporej ilości — pacjent kategorycznie nie może mieć problemów z krzepliwością krwi. Jeśli informacja o tej przypadłości zostanie zatajona, wykonanie przeszczepu będzie niemożliwe ze względu na zaistniałe komplikacje. 
  • Jednym z przeciwwskazań jest również stan pozawałowy
  • Uczulenie na składniki zawarte w środkach znieczulających — alergicy decydujący się na przeszczep powinni wykonać testy mające na celu wykrycie możliwe reakcje alergiczne na składniki występujące w znieczuleniu. Podczas konsultacji warto poprosić lekarza o informację, z czego dokładnie składają się takie specyfiki. 
  • Zaleca się także, aby pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi nie podchodzili do zabiegu. W tym przypadku warto zdecydować się na inny termin. 
  • Choroby autoimmunologiczne również są przeciwwskazaniem. Zmagająca się z nimi pacjentka musi pozostać pod stałą kontrolą lekarza na wszystkich etapach zabiegu. 

Przeczytaj także: Jak postępować po przeszczepie włosów?