przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów polega na przeniesieniu włosów z obszaru jednego ciała na łysiejący obszar. Zabieg może zupełnie odmienić wygląd zarówno kobiet, jak i mężczyzn dotkniętych widocznym łysieniem. O czym warto pamiętać – przeszczepione włosy zachowują swoją genetyczną siłę wzrostu przez całe życie, dzięki czemu będą rosły zdrowe i silne. Nienaturalnie wyglądające kępki to już przeszłość! Obecnie stosowane metody umożliwiają przeniesienie włosów na głowę z innych owłosionych części ciała człowieka – to bezpieczny sposób na osiągnięcie w pełni zadowalającego efektu.

Przeszczep włosów jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, dlatego po jego przeprowadzeniu należy odbyć rekonwalescencję i zastosować się do kilku istotnych zasad. Sprawdź wszystkie zalecenia po przeszczepie włosów, w tym powstrzymanie się od picia alkoholu przez pierwszą dobę po zabiegu oraz zachowanie higieny.  

Przeszczep włosów — na czym polega zabieg i ile trwa?

Przeszczep włosów – na czym polega? Włosy przeszczepiane są kilkoma nowoczesnymi metodami: FUE, WAW FUE SYSTEM, FUT i BHT. Na czym polega każda z nich?

Metoda FUE pozwala na uniknięcie blizn po zabiegu – jest zdecydowanie najmniej inwazyjnym sposobem na przeszczepienie mieszków włosowych, które pobierane są za pomocą urządzenia o średnicy mniejszej niż milimetr. WAW FUE SYSTEM polega na stworzeniu niewielkich otworów w skórze głowy, w których lekarz umieszcza pobrane wcześniej cebulki włosów. Metoda wyróżnia się dużą precyzją i wysoką skutecznością. FUT to metoda przeznaczona głównie dla pacjentów posiadających niewielką gęstość włosów w obszarze dawczym. Mieszki włosowe pobierane są z wyciętego obszaru skóry. Warto pamiętać – FUT jest metoda powodującą bliznę, która jest możliwa do usunięcia za pomocą mikropigmentacji. Metoda BHT używana jest do przeszczepu włosów na niewielkie obszary – przykładowo uzupełnia się nią braki w wąsach lub brodzie.

Czas trwania przeszczepu włosów zależny jest od ilości użytych graftów, stanu skóry, a także poziomu krwawienia pacjenta. Zabieg może zakończyć się nawet po 12 godzinach, jednak w wielu przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia go w jedynie 6.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Wielu pacjentów przed rozpoczęciem zabiegu zastanawia się ile trwa gojenie po przeszczepie włosów. Proces odnowy może trwać nawet 3 miesiące, jednak czas oczekiwania z pewnością wynagrodzą spektakularne efekty. Proces gojenia po przeszczepie włosów składa się z kilku etapów, podczas których można obserwować jak zmienia się obszar, w którym dokonano zabiegu, a następnie dostrzeżesz powstające w nim nowe owłosienie.

Przeszczepione mieszki włosowe oraz sama skóra głowy muszą odpowiednio zregenerować się, by w trakcie kolejnych tygodni można było dostrzec pierwsze efekty. Przeszczep włosów zalecenia to między innymi zachowanie wskazanej przez lekarza diety i higieny oraz stosowanie kosmetyków otrzymanych przez klinikę.

Postępowanie po zabiegu przeszczepu włosów

Transplantacja włosów to zabieg obciążający skórę głowy, dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza już w pierwszych dniach po zakończeniu przeszczepu. Kluczowe jest zabezpieczenie skóry głowy na czas najbliższych 24 godzin poprzez specjalny opatrunek. Po zdjęciu opatrunku wykonuje się dokładne mycie głowy przy użyciu specjalnych środków – ważne, aby wykonać to z największą uważnością, ponieważ świeże grafty nie mogą zostać naruszone. Kolejnym krokiem jest podanie leków farmakologicznych.

W San Medical pacjenci otrzymują także kosmetyki, które należy zastosować w pierwszych dobach po opuszczeniu kliniki – ich skład jest przystosowany do skóry głowy wrażliwej po zabiegu. Dodatkowo udzielamy instrukcji, jak należy z nich odpowiednio korzystać.

Jak spać po zabiegu przeszczepu włosów? Pozycja, w której śpimy ma istotny wpływ na proces gojenia. Najlepiej ułożyć się w tzw. rożku podróżnym – ustabilizuje on odcinek szyjny i nie dopuści do przypadkowego tarcia graftów o poduszkę.

Jak dbać o higienę po zabiegu?

Higiena po przeszczepie włosów opiera się na pielęgnacji skóry głowy kosmetykami rekomendowanymi przez lekarza. To one dają gwarancję bezpieczeństwa i braku działań niepożądanych. Myj skórę głowy delikatnie, najlepiej samymi opuszkami palców i pozwól włosom wyschnąć samodzielnie – nie dopuszczaj do ich pocierania.

Myj głowę płynem bez barwników, który zawiera alatoinę i oktenidynę. Składniki stworzą barierę ochronną i przyśpieszą gojenie się ran. Powszechnie stosowaną metodą jest także aplikacja środka odkażającego.

rekonwalescencja po przeszczepie włosów

Jak dbać o dietę po zabiegu przeszczepu włosów?

Dieta po przeszczepie włosów bogata w składniki odżywcze ma na celu wzmocnienie mieszków włosowych i przyśpieszenie regeneracji skóry głowy. Nieprawidłowe odżywianie ma wpływ na wypadanie włosów, dlatego tak istotne jest dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów.

Zadbaj o wybór posiłków zawierających dużą ilość witaminy B – najlepiej B7 oraz B12. Odgrywają kluczową rolę w budowaniu jakości włosa i jego późniejszej wytrzymałości. Produkty spożywcze zawierające witaminę B to między innymi kurczak, jajka oraz banan. Istotną rolę w rekonwalescencji po przeszczepie włosów odgrywają suplementy diety, które są polecane i oferowane przez rekomendowaną placówkę trychologiczną San Medical. Podczas zabiegu specjalista udzieli wszelkich istotnych informacji i wskaże, z jakich suplementów należy skorzystać.