Różnica między wypadaniem włosów a łysieniem
Każdy marzy o zdrowych, gęstych włosach pełnych blasku. Wielu z nas niestety ma problem z łysieniem. No właśnie, z łysieniem, czy wypadaniem włosów? Jak odróżnić te stany i znaleźć ich przyczynę? Dla kogo jest przeszczep włosów?
Wypadanie włosów
Na początek musimy ustalić, że nawet najzdrowsze i najgęstsze włosy wypadają. Dziennie tracimy około stu włosów i jest to zupełnie normalne – nie ma się czym martwić, jeżeli na twojej szczotce po czesaniu zostaje kilka włosków. Jeśli wypada ci ich więcej każdego dnia, warto zrobić badania krwi i sprawdzić poziom witamin oraz hormonów. Być może niedobory powodują tracenie włosów, lub jakaś choroba jest przyczyną? Z takiego stanu najczęściej można wyjść dobierając odpowiednią terapię. Warto również obserwować miejsca, w których następuje utrata włosia. Dzieje się tak w jednym punkcie na głowie, w kilku, czy może włosy wypadają równomiernie na całej powierzchni głowy? Może być też tak, że gubisz włosy nie tylko z głowy – warto poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu.
Łysienie
Łysienie jest to stan chorobowy, który objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Istnieje wiele rodzajów łysienia. Naturalny stan, w którym łysiejemy, to tzw. łysienie pospolite, związane z wiekiem i dotyczy jedynie mężczyzn. Zaczyna się w okolicach czterdziestego roku życia i podejrzewa się, że jest ono uwarunkowane genetycznie. Kolejny, bardzo popularny typ łysienia, to androgenowy. Ten rodzaj utraty włosów dotyczy obu płci i również ma najprawdopodobniej podłoże genetyczne – naukowcy nie odkryli do tej pory jednoznacznej przyczyny, jednak jako główny czynnik podaje się nadwrażliwość organizmu na naturalny związek chemiczny, który jest pochodną hormonu testosteronu. Mowa o dihydrotestosteronie (DHT). Potwierdzono również związek łysienia androgenowego z chorobą niedokrwienną serca. Choroba może zacząć się już w wieku nastoletnim, u mężczyzn objawia się przesunięciem linii włosów w górę skalpu. Następnie łysienie kolejno dotyka strefy ciemieniowej (szczyt głowy) oraz skroni. U kobiet zaś takie łysienie powoduje utratę gęstości włosów na szczycie głowy, ale nie zmienia linii włosów.
Trzecim najpopularniejszym typem łysienia jest łysienie plackowate. Nie poznano dotąd jego etiopatogenezy. Przejawia się punktową (plackowatą) utratą włosów i występuję najczęściej u dzieci oraz młodych dorosłych. Co ciekawe, może powodować łysienie na całym ciele, nie tylko na skórze głowy. Zauważono związek łysienia plackowatego z współistnieniem chorób autoimmunologicznych, np. zapaleniem tarczycy typu Hashimoto czy bielactwem.
Przeszczep włosów – dla kogo?
Przeszczep włosów polecamy osobom, które cierpią z powodu łysienia androgenowego lub plackowatego, a także tym którzy zmagają się z utratą włosów po chorobach i urazach. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, które jest bezpieczne. Niemniej jednak należy skonsultować wcześniej wszystkie przyjmowane leki oraz suplementy z anestezjologiem, żeby wykluczyć wszelkie skutki uboczne znieczulenia. Na naszej stronie internetowej https://www.san-medical.pl/ znajdą państwo wszystkie zalecenia dotyczące zabiegu oraz metody, które oferujemy.