Starzenie się skóry, to proces metaboliczny oraz fizykochemiczny, który w wieku dojrzałym prowadzi do osłabienia zdolności regeneracyjnych skóry, oraz spowolnienia procesów samoregeneracji i odnowy na poziomie tkanek, narządów, a zwłaszcza skóry. Proces starzenia się zachodzi w obszarze każdej warstwy budującej skórę. W naskórku zachodzą nieodwracalne zmiany. Czynniki wpływające na starzenie się skóry to: stres, zła dieta — uboga w witaminy i mikroelementy,  cukier i słodycze, brak ruchu, używki, nieregularny sen w dusznym pomieszczeniu. 

Co jeszcze ma wpływ na starzenie się skóry? 

  •         Tkaniny ubrań, sztuczne z poliestru, nieprzepuszczające powietrza. 
  •         Kosmetyki źle dobrane do rodzaju cery.
  •         E- papierosy.
  •         Nadmiar kawy.
  •         Alkohol.
  •         Nieumiejętne dbanie o skórę każdego dnia, np. zasypianie w makijażu.
  •         Niedokładne oczyszczanie skóry podczas infekcji lub chorób dermatologicznych.
  •         Nierównowaga hormonów np. podczas (menopauzy).
  •         Choroby tarczycy.
  •         Zbyt wysoka temperatura.
  •         Ostre słońce  lub naświetlanie w solarium.
  •         Cukier i wysoko przetworzone słodycze.
  •         Siedzący tryb życia.
  •         Nadmierna ekspozycja na naświetlanie niebieskie z urządzeń mobilnych lub laptopów czy komputerów. 

Jaki jest przebieg starzenia się skóry?

Skóra starzeje się dwutorowo, od wewnątrz oraz od zewnątrz. Starzenie tzw. zewnątrzpochodne, czyli egzogenne jest uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych takich jak: promieniowanie ultrafioletowe UV, dym z papierosa, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne, używki, a najbardziej cukier, słodycze, w tym zwłaszcza tłuszcze utwardzone,  niewłaściwa „śmieciowa dieta”.  Starzenie wewnątrzpochodne, czyli endogenne, to zmiany wynikające z upływu czasu, czyli starzenia, oraz zmiany hormonalne (menopauza). Obydwa typy starzenia się skóry łączą wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne. Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie. Dodatkowo podczas starzenia się skóry występuje nasilenie się wysuszenia skóry z tworzeniem obszarów mocno się złuszczających. Za przyczynę tego stanu odpowiada znaczna utrata lipidów oraz wody w naskórku. W warstwie rogowej występują ceramidy, które należą do grupy lipidów naturalnych istniejących w skórze. Osłabienie skóry powoduje zmniejszanie się liczby ceramidów i obniżoną produkcję białek co powoduje zmniejszenie się poziomu nawodnienia i łatwiejsze tworzenie się zmarszczek. Skóra staje się sucha i wiotka. Za wiotkość skóry starzejącej się odpowiada zanik tkanki tłuszczowej, co  jest naturalnym procesem. Do redukcji tkanki tłuszczowej dochodzi zazwyczaj w okolicy oczu, czoła i ust. Dodatkowo tkanka tłuszczowa ulega stopniowemu przemieszczaniu się w kierunku nosa, a nadmiar tłuszczu pojawia się na brodzie i podbródku oraz na policzkach. Endogenne starzenie się skóry, to proces, który jest obiektem zainteresowań lekarzy, ponieważ wpływ człowieka na ten proces jest mocno ograniczony, gdyż przebiega niemal bez udziału człowieka wewnątrz organizmu ludzkiego i u każdej osoby na indywidualny, niepowtarzalny przebieg. 

Przedwczesne starzenie się skóry — co na nie wpływa?

Przedwczesne starzenie się, wywołane jest najczęściej przez:

  •         niewłaściwą dietę, 
  •         częste wystawianie skóry na promieniowanie UV, 
  •         palenie tytoniu oraz e-papierosów

Najbardziej szkodliwym czynnikiem wśród wymienionych jest ekspozycja na promieniowanie UV, czyli po prostu opalanie się, które nasila alergię na światło, a także przyczynia się do powstawania tzw. wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek skóry, powodując starzenie się skóry. Co ciekawe najszybciej starzeje się skóra twarzy i dłoni. Również czas w życiu kobiet przed i w trakcie menopauzy, który  przypada pomiędzy 45 a 50 rokiem życia, a który charakteryzuje się wieloma szybko zachodzącymi zmianami w organizmie. W menopauzie, czyli okresie klimakterium, proces starzenia skóry ulega szybkiemu nasileniu i wiąże się ze wzrostem rozciągliwości i znacznym zmniejszeniem elastyczności skóry.

Jak powstrzymać starzenie się skóry?

Starzenie się skóry, można w znacznym stopniu spowolnić, działając na kilkunastu poziomach:

  1.     Spacerując regularnie na świeżym powietrzu 
  2.     Regularnie ćwiczyć na siłowni lub z trenerem.
  3.     Wysypiać się około 7 godzin na dobę. 
  4.     Spożywać zbilansowaną dietę, dostosowaną do trybu pracy i budowy ciała.
  5.     Stosując przerwy miedzy posiłkami ok. 3-4 h.
  6.     Unikać podjadania między posiłkami, a zwłaszcza słodyczy!
  7.     Pić dużo wody lub herbatek ziołowo- owocowych.
  8.     Przyjmując suplementy diety witaminy A+E, Wit D, Wit C, i mikroelementy selen, cynk.
  9.     Korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i regenerujących..
  10. Regularnie badać skórę u dermatologa.
  11. Stosować kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane do potrzeb wieku, skóry.
  12. W zależności od wieku i potrzeb stosować regularne zabiegi medycyny estetycznej tzw. anti age.
  13. Ewentualnie korzystać zabiegów chirurgii plastycznej.

Jak zatrzymać starzenie się skóry? 

A zwłaszcza starzenie się skóry twarzy? Nad tym zagadnieniem pochylają się lekarze medycyny estetycznej, którzy zastanawiają się nad sposobami powstrzymania utraty kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, bo właśnie one odpowiadają za kliniczne objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, zwiotczenie i utrata elastyczności skóry. Sucha i wiotka skóra, która dotyka większości osób starszych, ponieważ zaburzenia syntezy lipidów w naskórku spadku aktywności gruczołów łojowych i potowych powodując, że skóra robi się sucha i szorstka. Szybkie starzenie się skóry twarzy, można zatrzymać, stosując kosmetyki ochronne i pielęgnacyjne,  suplementację dostarczającą witaminy oraz mikroelementy, ewentualnie hormonalną terapię zastępczą, prowadząc  aktywny tryb życia, przygotowując posiłki ze zróżnicowanej dieta pełna warzyw, owoców oraz olejów np. dieta śródziemnomorska. Jak powstrzymać starzenie się skóry? To pytanie najczęściej zadają sobie mieszkańcy krajów, w których ekspozycja na słońce jest duża, a liczba słonecznych dni w roku spora. Starzenie się skóry jest procesem nieodwracalnym, jednak w pewnym stopniu, przy sprzyjających czynnikach możliwe do spowolnienia.