Odnalezienie przyczyn łysienia i chorób skóry głowy często wymaga pogłębionej diagnostyki. Zebranie wywiadu od pacjenta oraz przeprowadzenie podstawowych badań przedmiotowych zwykle nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania, które zadają sobie lekarze zajmujący się m.in. transplantacją włosów. Z pomocą przychodzi wówczas trichoskopia, nowoczesna metoda diagnostyczna opracowana przez polskich specjalistów. Na czym polega to badanie? Czy jest bolesne? Jak się do niego przygotować? Zapraszamy do lektury!
Trichoskopia – co to jest i do czego służy?
Trichoskopia to badanie skóry głowy, które wykorzystuje technikę dermoskopii lub wideodermoskopii. Obie te metody umożliwiają oglądanie skóry głowy w bardzo dużym powiększeniu (10x w przypadku dermoskopu ręcznego i więcej w przypadku wideodermoskopu). Dzięki temu lekarze mogą dokładnie przyjrzeć się strukturom naskórka, granicy skórno-naskórkowej i wierzchnim warstwom skóry właściwej. Możliwa jest także dokładna ocena łodyg włosów oraz ujść mieszków włosowych, które stanowią górną część kanału włosa. Choć trichoskopia wykorzystywana jest przede wszystkim do badania skóry głowy, można zastosować ją także do oceny kondycji brwi, rzęs oraz innych fragmentów skóry owłosionej. Wspomniana wyżej metoda diagnostyczna daje możliwość:
- analizy struktury łodygi włosa bez potrzeby pobierania włosów do badania przy użyciu mikroskopii świetlnej,
- różnicowania łysienia androgenowego kobiet z łysieniem telogenowym,
- różnicowania łysienia plackowatego z trichotillomanią,
- różnicowania różnych form łysienia bliznowaciejącego,
- odróżnienia włosów wypadających od łamiących się, co nie jest wcale łatwe w ocenie klinicznej.
Trichoskopia służy także do rozpoznawania chorób skóry głowy, takich jak np. łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Na czym polega trichoskopia – jak wygląda badanie?
Wielu naszych pacjentów, kiedy zostają poinformowani o konieczności przeprowadzenia trichoskopii, zastanawia się: „Trichoskopia? Co to za badanie?” bądź „Trichoskopia? Na czym polega to badanie”? Nie ma czego się obawiać, ponieważ jest to zupełnie nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda diagnostyczna. Zasadniczo jest to rodzaj mikroskopii, która pozwala na szczegółowe zbadanie struktury włosów i skóry głowy. Podczas trichoskopii lekarz używa specjalnego urządzenia, zwanego trichoskopem, który wygląda jak poręczny mikroskop ze wbudowanym źródłem światła. Jak już pisaliśmy wcześniej, pozwala on na kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu, co ułatwia dokładne zbadanie stanu włosów i skóry głowy.
Badanie może być wykonane również przy pomocy specjalnej kamery z systemem TrichoLAB. Wówczas mamy do czynienia ze zautomatyzowaną diagnostyką, a lekarz stawia diagnozę na podstawie zdjęć dostarczonych przez urządzenie. Automatyczna analiza obejmuje znacznie więcej parametrów. Określa m.in. rozkład średnic mierzonych włosów, uwzględniając wielkości średnie oraz procentowy udział włosów grubych, cienkich i średnich. Oprócz tego aparat wykonuje ocenę obecności żółtych czopów rogowych i pustych mieszków włosowych oraz ocenia ilościowo i jakościowo obecność złuszczania.
Trichoskopia – przygotowanie do badania
Najważniejszym krokiem jest umówienie wizyty u doświadczonego lekarza specjalizującego się w trichoskopii. Serdecznie zapraszamy do kliniki San-Medical. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokładają wszelkich starań, by rozwiązać problemy zdrowotne i estetyczne, z którymi zgłaszają się do nich pacjenci. Jak przygotować się do trichoskopii? Przed badaniem należy powstrzymać się od farbowania włosów. Koloryzacja może wpływać negatywnie na wygląd i strukturę włosów, co utrudni ocenę i interpretację wyników trichoskopii. W dniu badania należy umyć włosy, ale nie powinno stosować się żadnych środków stylizacyjnych typu: lakier do włosów, żel czy pasta do modelowania. Należy również usunąć wszelkie systemy służące do przedłużania czy zagęszczania włosów. Mowa tu o treskach, tupetach oraz częściowych perukach. Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki lub suplementy diety, trzeba poinformować o tym lekarza przeprowadzającego badane.
Komu poleca się wykonać trichoskopię?
Badanie trichoskopem wykonywane jest u osób, które mają problem z kondycją skóry głowy oraz/lub włosów. Zazwyczaj przeprowadza się je u pacjentów z:
- wszystkimi typami łysienia,
- wypadającymi, mocno łamiącymi się włosami,
- postępującym przerzedzeniem włosów,
- zmianami dermatologicznymi w obrębie owłosionej skóry głowy,
- łupieżem,
- łojotokowym zapaleniem skóry głowy.
Trichoskopię przeprowadza się także w celu monitorowania procesu leczenia oraz do oceny efektywności zastosowanej terapii.
Trichogram a trichoskopia – jaka jest różnica?
Trichogram i trichoskopia to dwie różne metody diagnostyczne stosowane w dermato-trichologii, czyli nauce o skórze i włosach. Oba terminy odnoszą się do procedur wykorzystywanych do badania struktury włosów oraz skóry głowy, jednak różnią się pod względem swojego podejścia i technik stosowanych w diagnostyce.
Trichogram jest to technika mikroskopowa, która polega na ekstrakcji włosów w celu dokładnej analizy pod mikroskopem. W trakcie tego procesu wybrane włosy są delikatnie wyrwane z różnych obszarów skóry głowy i badane pod kątem struktury, fazy wzrostu (anagen, telogen), a także innych charakterystycznych cech, takich jak łuszczenie się, uszkodzenia mechaniczne czy obecność stanów zapalnych. Trichogram jest techniką inwazyjną i może być niekomfortowy dla pacjenta, jednak dostarcza szczegółowych informacji na temat stanu włosów i skóry głowy. Trichoskopia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na bezpośrednią obserwację skóry głowy i włosów za pomocą odpowiednich narzędzi. Obie metody mają swoje zalety i są stosowane w zależności od sytuacji klinicznej.
Ile kosztuje trichoskopia?
Cena tego badania może różnić się w zależności od kliniki, gabinetu, renomy lekarza, który je wykonuje oraz lokalizacji. Zazwyczaj koszt trichoskopii waha się od 150 zł (w mniejszych miejscowościach) do 250 zł (w dużych miastach). Aby dowiedzieć się, ile zapłacimy za wykonanie omawianego badania w naszej okolicy, warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki i wpisać odpowiednie frazy, takie jak np. „trichoskopia Śląsk”, „trichoskopia Kraków” czy „trichoskopia cena”. W ten sposób można zorientować się w widełkach cenowych narzuconych przez lokalnych specjalistów.